XVII Minikonferencja Wolontariatu

7 grudzień 2023
5 grudnia 2022 r., w ramach obchodów Światowego Dnia Wolontariusza, w naszej szkole odbyła się w XVII Minikonferencja Wolontariatu. Spotkanie przebiegło pod hasłem „Człowiek w poszukiwaniu sensu” i wzięli w nim udział przedstawiciele: urzędu miasta, Gminnego Zarządu Oświaty, Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Pomocy Społecznej, Stowarzyszenia „Barka”, oraz wolontariusze ze szkół z terenu powiatu strzeleckiego wraz z opiekunami.

Program artystyczno-dydaktyczny poświęcony był trzeciej wiedeńskiej szkole psychologicznej Viktora Frankla. Viktor Frankl, ocalały z Holokaustu lekarz psychiatra i psychotarapeuta, opracował metodę logoterapii, która uznaje, że odnalezienie indywidualnego celu życia stanowi dla każdego człowieka największą motywację do istnienia. Cel istnienia można określić na trzy sposoby, a mianowicie poprzez: twórczą pracę lub działanie, doświadczanie miłości i godne przyjmowanie cierpienia.

Uczestnicy konferencji chętnie podzielili się swoimi przemyśleniami o tym,
co dla nich jest ich celem w trudnej pracy na rzecz: więźniów, seniorów, osób
z niepełnosprawnościami, osób wychodzących z bezdomności.

Po czasie na dyskusję wolontariusze wykonali ozdoby świąteczne, które zostaną przekazane seniorom z DPS z okazji Bożego Narodzenia. Warsztaty były częścią projektu „Smakuje świętami. Warsztaty plastyczno-cukiernicze. Młodzi seniorom”. Projekt realizowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Opolu w ramach programu Opolskie dla młodzieży.
Temat XVII Minikonferencji Wolontariatu podyktowany został przez kierunki realizacji polityki oświatowej państwa. Miała na celu: wspomaganie wychowawczej roli rodziny poprzez pomoc w kształtowaniu u wychowanków i uczniów stałych sprawności w czynieniu dobra oraz podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach.

Spotkanie dało możliwość wymiany doświadczeń i pomysłów na wspólne niesienie pomocy w środowisku lokalnym.

Fotorelacja: XVII_Minikonferencja_Wolontariatu - wykonana sprzętem z programu Laboratoria Przyszłości.

Informację wprowadził(a): Lucyna Olejnik (2023-12-07 08:37:19)
Informację zmodyfikował(a): Lucyna Olejnik (2023-12-09 16:25:50)