Wycieczka klasy 4b i 4a z projektem „W kręgu tajemnic przyrody”

10 czerwiec 2024
7 czerwca 2024, klasy 4b i 4a uczestniczyły w wycieczce do Zamku Książąt Opolskich w Niemodlinie i w warsztatach przyrodniczych w arboretum  w Lipnie.
W pierwszym punkcie programu pani przewodnik oprowadziła nas po zamku, opowiedziała jego historię i legendy, zwiedziliśmy krypty. Szczególnie ciekawe były legendy o duchach, ale pani przewodnik zapewniła nas, że „chociaż żyję już 300 lat , to żadnego ducha nie widziałam”.

Ogromną atrakcją było karmienie danieli, których stado żyje wolno wokół zamku. Dzieci własnoręcznie podawały zwierzętom owies, a jedni i drudzy wcale się nie bali.

Na drugą część wycieczki przejechaliśmy do Lipna, gdzie znajduje się Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy, którego historia sięga XVIII wieku, a założony tam ogród dendrologiczny jest obecnie najstarszy w Polsce. Naszym przewodnikiem i mentorem był pracownik edukacyjny Nadleśnictwa Tułowice, z którym wędrowaliśmy krętymi ścieżkami w gęstwinie ogromnych różaneczników i azalii, szkoda tylko, że w tym roku kwitły one o dwa tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Oprócz tego obserwowaliśmy ogromne cisy, żywotniki, graby i inne drzewa, a wśród nich kilka pomników przyrody. Zachwycaliśmy się bogactwem runa leśnego, czerwonymi poziomkami i czarnymi jagodami, kwitnącym dereniem jadalnym. Również zaciekawił nas świat zwierząt, w tym ogromna ilość małych żabek, żuki i motyle, których nie spotykamy na naszym terenie. Ogromna bioróżnorodność roślin i zwierząt z jaką mieliśmy do czynienia w czasie tych warsztatów utwierdziła nas w przekonaniu, że należy dbać o świat roślin i zwierząt, by zachwycać się nim jak najdłużej.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „W kręgu tajemnic przyrody’ promującego bioróżnorodność, który pozyskał dotację z Gminy Strzelce Opolskie, a autorkami są Irena Kaliciak i Małgorzata Piechaczek.

Informację wprowadził(a): Lucyna Olejnik (2024-06-10 19:24:58)
Informację zmodyfikował(a): Lucyna Olejnik (2024-06-10 21:37:46)