Oficjalny portal: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst powrót Drukuj

Pracownia pod chmurką w PSP nr 4

15 maj 2025
Nasza szkoła otrzymała dotację w kwocie 40 000 tys. zł w ramach programu konkursowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu pn.” Pracownia pod chmurką”. Z nadejściem maja rozpoczęły się prace wdrażające projekt w życie. Pierwszym etapem jest zielony zakątek naszych najmłodszych, w którym klasy 1-3 zakładają ogródki w przygotowanych skrzynkach. Na terenie pracowni pojawi się wkrótce ul demonstracyjny, stacja meteorologiczna i ławki do przeprowadzania zajęć na podwórku.

Tymczasem uczniowie klas 1-3 mieli wyjątkową okazję zamienić się w małych ogrodników. Na szkolnym terenie pojawiły się skrzynki ogrodnicze, które dzieci samodzielnie zagospodarowały, tworząc barwne i pachnące miniogródki. Wspólnie zaplanowano rozmieszczenie roślin, a następnie uczniowie z zapałem przystąpili do sadzenia.

W jednej skrzynce posadzono zioła, takie jak mięta, bazylia czy oregano, które zachwyciły swoimi intensywnymi zapachami. W kolejnej zakwitły kolorowe kwiaty, a w jeszcze innej zagościły owocowe krzewy – porzeczki oraz jagodę kamczacką, które z czasem przyniosą smaczne owoce. Obok skrzyń znajdują się rozsadniki, gdzie wysiano nasionka, z których będzie można wysadzać kolejne gatunki roślin. Były to pierwsze z zaplanowanych zajęć z wykorzystaniem „pracowni pod chmurką”.

Szczególnie ciekawym elementem działań były rozmowy o odczuciach zapachowych – dzieci opisywały, co przypominają im poszczególne aromaty i jakie emocje wywołują. Takie zmysłowe doświadczenia są nie tylko interesujące, ale także wspierają rozwój emocjonalny i wyobraźnię uczniów. Ogrodnicze aktywności mają również wymiar terapeutyczny. Praca z roślinami działa relaksująco, uczy cierpliwości i uważności – a wszystko to wpisuje się w założenia hortiterapii, czyli terapii ogrodem. Obcowanie z naturą okazało się dla naszych najmłodszych nie tylko edukacyjną przygodą, ale także formą wyciszenia i odpoczynku od szkolnych obowiązków.

Krajobraz w miniogródkach będzie się zmieniał wraz z kolejnymi porami roku i upływem czasu. Młodzi botanicy i ekolodzy będą mogli bacznie obserwować efekty swojej pracy i pielęgnacją przyczyniać im dalszej atrakcyjności. Jesteśmy dumni z zaangażowania i kreatywności uczniów, a nasz zielony zakątek już cieszy oko i zachęca do dalszych ogrodniczych działań!

Autorkami projektu są Irena Kaliciak i Małgorzata Piechaczek, a koordyntorem botanicznego zakątka najmłodszych pani Małgorzata Kaczorowska.



Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Lucyna Olejnik (2025-05-15 19:33:27)
Liczba odwiedzin: 309250
Do góry



Banery dolne

Galeria zdjęć

Stopka

Zamknij