Ogólnopolskie Wybory Książek

6 czerwiec 2024
5 czerwca br. nasza szkoła wzięła udział w głosowaniu w ramach Ogólnopolskich Wyborów Książek.

Jak informuje organizator wydarzenia, portal „Biblioteka w Szkole”:
„W bibliotekach w całej Polsce odbędą się wybory, podczas których uczniowie wybiorą ulubione książki. Wybory formą przypominają wybory państwowe, co ma na celu dodatkową motywację dla uczniów. Po zakończeniu wyborów podsumujemy wyniki z całej Polski. W ten sposób wspólnie zorganizujemy największe badania czytelnicze w Polsce.

Dlaczego bierzemy udział w głosowaniu?

• By poznać preferencje uczniów.

• By wspólnie zebrać dane od kilkuset tysięcy uczniów z całej Polski, wspólnie organizując największe badanie czytelnicze w historii.

• By środowisko bibliotek miało wpływ na ogólnopolską dyskusję na temat zmiany kanonu lektur i roli bibliotek w ramach reformy edukacji.

• By promować nasze biblioteki w ramach szkoły i lokalnej społeczności jako miejsca aktywne, zaangażowane, słuchające potrzeb uczniów, stworzone by być dla nich komfortowym azylem.

• By promować czytanie książek wśród dzieci i młodzieży. Takich, jakie lubią, bez zmuszania, pouczania i moralizatorskiego tonu starszych pokoleń.”

W głosowaniu wzięło udział 104 uczniów (31 %). Wszystkie prace: zebranie głosów oraz komisyjne wprowadzenie wyników do arkusza wykonali uczniowie. Ponieważ regulamin akcji zakłada, że nie cenzurujemy wyników, prezentujemy poniżej arkusz wyborów. Nie wszystkie książki, które mają dużo punktów, znajdą się w naszej bibliotece, ponieważ treść kilku z nich jest przeznaczona dla dorosłych czytelników.

Data wyborów w naszej szkole - 5 czerwca - jest nieprzypadkowa, ponieważ 4 czerwca obchodzimy Dzień Demokracji, a już 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.

Wydarzenie odbyło się w ramach realizowanego w Naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Dziękujemy komisji oraz osobom, które oddały głosy.

Żródło: „Biblioteka w Szkole” – Biblioteka.pl

Informację wprowadził(a): Lucyna Olejnik (2024-06-06 20:19:22)
Informację zmodyfikował(a): Lucyna Olejnik (2024-06-06 20:22:22)