Janusz Korczak

Właściwie Henryk Goldszmit, pseudonim STARY DOKTOR. Urodził się 22 lipca1878 lub 1879 r. w Warszawie, zmarł około 6 sierpnia 1942 w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince. Był polskim pedagogiem, publicystą, pisarzem, lekarzem i działaczem społecznym żydowskiego pochodzenia. Janusz Korczak to prekursor działań na rzecz praw i całkowitego równouprawnienia dziecka. Wprowadził samorządy wychowanków- małe parlamenty, które przygotowywały młodych do dorosłego życia. Razem ze Stefanią Wilczyńską założył i prowadził Dom Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Zainicjował pierwsze pismo publikowane przez dzieci-,, Mały Przegląd”. Był zwolennikiem samostanowienia dziecka i poszanowania jego praw. Henryk Goldszmit to autor kilkunastu, tłumaczonych na języki obce i popularnych na świecie powieści dla i o dzieciach, np.: ,,Król Maciuś I”, „Bankructwo małego Dżeka”, ,,Józki, Jaśki i Franki”. Patron naszej szkoły zrobił naprawdę dużo dla dobra dziecka.

• Szanował dzieci
  • Zginął wraz z wychowankami
  • Kochał życie
  • Opiekował się potrzebującymi
  • Łamał stereotypy
  • Autor „Króla Maciusia I” i innych książek-dużo pisał

• Pomagał dzieciom
  • Opatrywał rany fizyczne i psychiczne wychowanków
  • Dzieci są małymi ludźmi- tak uważał
  • Stosował nowe metody pedagogiczne
  • Traktował dzieci poważnie
  • Angażował się w pracę dla dobra innych
  • Wierzył w dobro
  • Organizował opiekę dla pokrzywdzonych przez los
  • Wychowywał dzieci
  • Akceptował różnice kulturowe

• Nauczał życia
  • Rozumiał innych

• 4. ,,złote myśli” Naszego Patrona:
    • „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie-naucz. Jeśli nie wie-wytłumacz. Jeśli nie może-pomóż.”
    • „Zadaniem serca jest kochać. Żołądek jest głodny, jeżeli mu nie dać pokarmu, jeżeli jest pusty i nie ma w nim jedzenia-a serce jest głodne i smutne, i pełne tęsknoty, jeśli nie ma w nim miłości.”
    • „Człowiek wrażliwy na piękno kwiatu, motyla, pejzażu, miałby być obojętny na piękno człowieka?”
    • „Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać.”
    5. Prezentacja multimedialna: Janusz-Korczak
    Informację wprowadził(a): Administrator serwisu (2020-11-30 19:35:27)