„Z ekologią za pan brat” na tropie tropów w PK „Góra Św. Anny”

25 maj 2022

18 maja 2022, uczniowie klas 3b i 4b uczestniczyli w niecodziennej lekcji przyrody „Na tropie tropów, czyli jak zostać przyrodniczym detektywem”, przeprowadzonej przez panią Agnieszkę Mulawę z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego w Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny.

Podczas zajęć bardzo ciekawie zostały omówione rodzaje śladów jakie pozostawiają zwierzęta, wskazujących na ich aktywność charakterystyczną dla danego gatunku. Ślady to nie tylko tropy, ale też zrzuty, zgryzy, pióra, barłogi i wiele innych. Zajęcia były wzbogacone o pokaz eksponatów omawianych gatunków ze zbiorów Działu Przyrody. Uczniowie mieli również okazje zobaczy

wystawę na temat różnych grup zwierząt od bezkręgowców do kręgowców.

Dalszą część warsztatów prowadzili pracownicy Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych na terenie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Uczniowie zwiedzili Geopark Krajowy, jeden z trzech w Polsce, poznali historię krateru i rozpoznawali skały pochodzenia wulkanicznego w rezerwacie geologicznym. Mieli również okazje zwiedzić Franciszakński kompleks klasztorno-kalwaryjski. Poznali historię powstanie Bazyliki Św. Anny, Groty Lourdzkiej oraz okolicznych kapliczek. Podczas zwiedzanie dowiedzieli się, że materiały wykorzystane do budowy zostały uzyskane w Kamieniołomie nefelinitów.

Warsztaty odbyły się w ramach realizacji programu aktywnej edukacji ekologicznej „Z ekologią za pan brat” autorstwa I.Kaliciak i M.Piechaczek, który otrzymał dotację WFOŚiGW w Opolu i Gminy Strzelce Op., dzięki czemu wycieczka dla uczniów była bezpłatna. Opiekę nad uczniami sprawowały panie wychowawczynie M.Kaczorowska, A.Duczmal-Waz oraz panie G. Ziaja i M.Piechaczek.

Informację wprowadził(a): Lucyna Olejnik (2022-05-25 08:35:01)
Informację zmodyfikował(a): Lucyna Olejnik (2022-05-25 13:44:02)
Liczba odwiedzin: 220403