Dzień zdrowego białka

31 maja  w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 i Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Strzelcach Opolskich przebiegł pod hasłem autorskiego  programu profilaktycznego-edukacyjnego „Akademia Zdrowia” W tym dniu  dla rodziców  obu placówek odbyło się spotkanie  z panią dietetyk Joanną Gruszką pt.: „Dobre jedzenie równa się dobre uczenie ”, na którym to pani Joanna przedstawiła zasad prawidłowego  odżywiania się. Omówiła, które produkty powinniśmy spożywać najczęściej, a które  całkowicie wyeliminować czy ograniczyć w dużym stopniu  w naszej diecie,( np.: słodycze, tłuszcze). Pani dietetyk poruszyła również problem ogólnie  dopuszczonych  dodatków chemicznych  czy tłuszczów trans które coraz częściej znajdują się w żywności. Można je również  znaleźć w tak popularnych chipsach i kolorowych napojach gazowanych  Dopuszczenia tych środków opierają się na braku szkodliwości małych dawek. Nikt jednak  nie jest w stanie oszacować, jakie szkody przyniesie nam wysokie spożycie dodatków do żywności oraz jak te różne dodatki będą wzajemnie na nas i nasz dzieci oddziaływać. Dlatego tak ważna jest nasza świadomość co jemy i jakie składniki są dla nas szkodliwe.

Natomiast uczniowie obu szkół  spędzili ten dzień pod hasłem „Dzień Zdrowego Białka” podczas którego mieli okazje spróbować  na stoiskach produktów mlecznych : różnego rodzaju  żółtych serów( z ziołami, pieprzem ) sera feta, czy trzech smaków maślanki (truskawkowa jabłkowa, stracciatella). Sery są znakomitym źródłem wielu składników odżywczych – tych samych co mleko, tylko w serach występuje większa ich koncentracja. Zawierają zatem białka, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, witaminy (A, B1, B2, B3, B6, B12, D, E i K) i minerały (oczywiście wapń, ale także np. fosfor, sód, potas i magnez)

Projekt  w całości finansowany jest przez gminę Strzelce Opolskie.

Opublikowano 05, Cze, 2012 / Kategoria: Aktualności, Kampanie edukacyjne

Herb-Ustawowy